Opublikowany przez: monika.g 2019-06-29 00:06:26
Autor zdjęcia/źródło: Domowe przedmioty z terminem ważności @ pixabay.com
Każda rzecz się niszczy, a termin jej przydatności nie wynika jedynie ze zużycia, przedmioty niszczą się również leżąc nieużywane. Guma się rozciąga i traci elastyczność, plastik może się pokruszyć, a tkaniny się odbarwiają. Dlatego lepiej nie kupować na zapas. Używanie przedmiotów gospodarstwa domowego zbyt długo stwarza również zagrożenie dla zdrowia, ponieważ niektóre z nich stają się siedliskiem bakterii lub ich zużycie może zagrażać bezpieczeństwu całej rodziny. Z tych przedmiotów korzystasz na co dzień, sprawdź co jaki czas powinnaś je wymieniać.
Przez cały czas jej użytkowania zbiera się w niej kurz i roztocza, a po jakimś czasie ulega ona nieodwracalnemu odkształceniu, co przyczynia się do bólów kręgosłupa i szyi.
W szczotce zbierają się włosy, ale także martwy naskórek z głowy oraz kurz. Szczotki do włosów czyść 1 raz w tygodniu, a po roku użytkowania wymień na nowe.
Większość szczoteczek posiada specjalne włosie, które odbarwia się w trakcie użytkowania. Jeśli jest odbarwione szczoteczkę trzeba wymienić na nową. Szczoteczka zniekształca się, a na jej powierzchni mogą rozwijać się bakterie. Jeśli widzisz jej znaczne zużycie przed upływem 3 miesięcy również wymień ją na nową. Tak samo zrób po przebytej infekcji, bo używanie tej samej szczoteczki, którą myłaś zęby w trakcie przeziębienia czy zapalenia gardła lub zatok może przyczynić się do nawrotu choroby. W trakcie infekcji swoją szczoteczkę trzymaj z dala od szczoteczek reszty rodziny, aby nie rozprzestrzeniać w ten sposób drobnoustrojów i nie zarażać innych.
Wilgotne ręczniki stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii. Wystarczy je regularnie prać raz w tygodniu, aby były czyste i nadawały się do ponownego użycia. Zbyt częste pranie i sterylne warunki również nie są dobre dla naszego organizmu, który potrzebuje różnego rodzaju bakterii, aby prawidłowo funkcjonować. Jednak nawet prawidłowa higiena po jakimś czasie nie wystarczy, aby przywrócić ręcznikom czystość.
W resztkach jedzenia i tłuszczu zalegających na kuchennych gąbkach oraz wilgoci rozwijają się pleśń i bakterie. Nie pomoże nawet pranie i dezynfekowanie gąbki, bo tylko zniszczy jej strukturę, a bakterie pozostaną. Jeśli nie chcesz przenosić drobnoustrojów na naczynia, na których jesz wymieniaj gąbki co 2 tygodnie.
Gąbka do ciała zbiera z nas martwy naskórek, bród i kurz. Dodatkowo leżąc w wilgotnej i ciepłej łazience stwarza idealne środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii. Gąbkę wymieniaj więc co 2 miesiące, a myjkę co 6 miesięcy.
Nosisz je dość często w taki sam sposób jak skarpetki, które przecież pierzesz codziennie, więc kapcie również powinny być dość często prane. Nie musisz robić tego codziennie, bo nie zakładasz ich na cały dzień, ale pierz je co kilka dni. Przepocone stają się one podobnie jak ręczniki siedliskiem bakterii i grzybów. Mogą być powodem grzybicy stóp, której nie możesz się właśnie przez nie pozbyć. Mimo prania wymieniaj je więc na nowe co pół roku.
ZOBACZ TAKŻE:
Olejki eteryczne dla dzieci mogą być szkodliwe. Stosuj je właściwie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.